
Högforsin ruukin vanhat teollisuusrakennukset, työväenasunnot ja ruukinkartano puistoineen muodostavat historiallisen ympäristön Karkkilassa.
Suomen Valimomuseo ja Högforsin masuuni esittelevät ruukkilaisten työtä sulan metallin ääressä mielenkiintoisella tavalla.
Ruukkilaisten arkeen tutustutaan Karkkila-Högforsin tehdasmuseossa, joka koostuu useammasta eri aikakauden asuinrakennuksesta vuosilta 1850-1960.
Lisämaksusta saatavissa elämysopastus Työläismuseossa.

Tutustuminen Marsalkka Mannerheimin metsästysmajaan Lopella. Korpisoturit rakensivat kelohonkaisen metsästysmajan, saunan ja kalamajan Marsalkka Mannerheimille 75-vuotislahjaksi vuonna 1942.

Ostosmahdollisuus Kartanoputiikki Punaisessa Tuvassa, jossa on myynnissä vaatteita, kenkiä, laukkuja ja asusteita. Kartanoputiikki sijaitsee Leppäniemen kartanon pihapiirissä. Marskin Maja sai uuden sijoituspaikan Leppäniemen kartanon mailta, kun se siirettiin nykysille paikalleen.
Tarina kertoo, että Leppäniemen kartano halusi lahjoittaa majan paikan Mannerheimille, joka taasen halusi ehdottomasti maksaa maasta. Niinpä Mannerhim kirjoitti shekin, mutta shekkiä ei koskaan lunastettu, vaan se päätyi kartanoon muistoksi.....
Päivän aikana ruokailu. HUOM! Punaiseen Tupaan kannattaa varata tarpeeksi aikaa, suositusaika 1 ½ t.
Kesto: 6 ½ t
Hinta: 39 EUR/hlö
Toteutusajankohta: Ympäri vuoden rajoituksin
Katso kuvia Karkkilasta tästä. Voit myös katsoa kuvia Kartanoputiikki Punaisesta Tuvasta tästä. Kuva-albumissaon kuvia myös Lopen vanhasta kirkosta, kotiseutumuseosta ja Lopen uudesta kirkosta. Näitäkin kohteita voimme räätälöidä mukaan pakettiin riippuen ajankohdasta.
Kävin tutustumassa Högforisn ruukkiin. Lue matkakertomukseni Karkkilan yllätys.


